Almanya’da Diploma Denkliği ve Denklik İşlemleri İçin Evrak Tercümesi

Almanya dışında bir okuldan diploma alınması halinde ya da mesleki niteliklerin gösterildiği derece alınması durumunda bu belgelerin denkliğini Almanya’da almak mümkündür. Denklik alma sürecinde alınan diploma ya da derece bir Alman derecesi ile karşılaştırılacaktır. Derecenin eş değer olarak kabul edilmesi halinde kişilere bir bildirim gönderilir. Bireylerin Almanya’da denklik alması Almanya iş piyasasında kişilere daha iyi bir iş fırsatı sunacaktır. Denklik işlemleri için evrak tercümesi bu aşamada son derece önemlidir.

Başka bir ülkeden diploma alan ya da başka bir derecesi bulunan kişilerin Almanya’da denklik alma süreci için hakkı bulunur. Denklik almak isteyen kişilerin vatandaşlığının olmasına ya da oturum izninin bulunmasına gerek yoktur.

Almanya’dan Denklik Almak Önemli Mi?

Çoğu durum için kişilerin Almanya’dan denklik almasına gerek yoktur. Ancak kişilerin denklik almasının gerekli olduğu bazı meslek grupları vardır. Almanya’da mesleğini yapmak isteyen avukat, doktor, mühendis ya da hemşirelerin denklik alması gerekmektedir. Düzenlemeye tabi olan mesleklerde çalışmayı düşünen kişilerin denklik alma zorunluluğu vardır. Bunun yanında denklik işlemleri için evrak tercümesi de bu işlemler için gereklidir.

Lisanslı zanaat alanlarından birinde serbest meslek yapmak isteyen kişilerin mesleki nitelikleri adına denklik alması gerekir. Kişilerin mesleği düzenlemeye tabi değilse o zaman denklik almaya gerek kalmaz. Fakat bu kişilerin de denklik alması Almanya’daki iş piyasasında şanslarının artmasına yardımcı olacaktır.

Almanya’da Denklik Alma İşlemi Nerede Yapılır?

Almanya’da okul, akademik ya da mesleki eğitim derecelerine göre denklik süreçleri ile farklı birimler ilgilenir. Okul diplomalarının denkliğinde federal eyaletlerde bulunan ofisler tarafından işlemler gerçekleştirilir. Bunun için kişilerin almış olduğu diplomanın denkliği ile alakalı olarak hangi ofislerin ilgilendiğinin bulunması gerekir. Almanya’da üniversite okumayı düşünen kişiler okul diplomalarının denkliğini almak istiyorsa o zaman eğitim almayı düşündüğü üniversiteye konu ile ilgili olarak başvurmalıdır.

Mesleki eğitim sertifikalarının denkliği için öncelikle hangi birimin sorumlu olduğunun araştırılması gerekir. Bu işlemler aşamasında denklik işlemleri için evrak tercümesi de gerekir. Bu işlemlerde öncelikle kişiler mesleğinin Almanca da tam olarak nasıl telaffuz edildiğini araştırmalı ve sonrasında gerekli işlemleri yapmalıdır.

Akademik derecelerin denkliği işleminde ise Yabancı Eğitim Sistemleri Merkez Bürosu tarafından denklik işlemleri gerçekleştirilir. Bireylerin öncelikle mesleğinin denkliğinin olup olmadığını araştırması gerekir. Ardından denklik ile alakalı başvurular yapılabilir.

Denklik alma Süreci ile Alakalı Nerelerden Bilgi Alınabilir?

Denklik alma sürecinde kişilerin danışmanlık alması işlemlerin daha sağlıklı ve seri bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur. Bunun yanında denklik işlemleri için evrak tercümesi de bu aşamada önemli bir konudur. Danışmanlık alırken, denklik alma sürecinden hangi birimin sorumlu olduğunu, yapılması gerekenleri, denklik alma sürecinin nasıl finanse edileceği gibi bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olur.

Kişiler kendilerinden sorumlu olan doğru denklik ofisini bulduklarında denklik almak adına kolaylıkla başvuruda bulunabilir. Fakat denklik alma başvurusunda bulunmadan önce kişilerin yapması gereken birtakım işlemler vardır.

Öncelikle denklik alma sürecinde masrafların nasıl karşılanacağının net bir şekilde belirlenmesi önemli bir konudur. Bunun için kişiler denklik alma sürecinde maddi destek alabilecekleri yerleri araştırabilirler.

Başka ülkelerden alınan kalifikasyonları kanıtlayan bütün belge ve sertifikaların toplanması büyük önem taşır. Belgelerinin asıllarının yanında onaylı kopyalarının gönderilmesi de önemli bir konudur. Bunun yanında belgelerin yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş olması da gereklidir. Bunun için de kişilerin denklik işlemleri için evrak tercümesi hizmeti alması gerekir. Danışma merkezleri ya da denklik ofislerinden hangi belgelerin çevrilmesi gerektiğini öğrenmek mümkündür. Kişilerin kalifikasyonu ile ilgili hiçbir belgesi bulunmuyorsa o zaman bir danışma merkezinden yardım almalıdırlar.

Kalifikasyonun kontrol edilmesinin ardından denklik sertifikası alınabilir. Bu belge teknik olarak kalifikasyonun Almanya’dan alınan belge ile eşit olduğu anlamına gelmektedir.

Denklik Alma İşlemi Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Denklik alma işlemleri normalde üç aydan fazla sürmeyen işlemlerdir. Yetkili kuruma gerekli belgelerin tamamının teslim edilmesinden sonra süre başlar. Denklik alma süreci oldukça zorlu ise o zaman süre uzayabilir.

Denklik alma prosedürünün maliyetleri yapılan işlemlere göre ve duruma göre farklılık gösterir. Denklik alma prosedürünün yanında belge ve diplomaların çeviri işlemleri için de kişilerin belli bir ücret ödemesi gerekir.

Denklik Başvurusu İşlemi Nasıl Yapılır?

Denklik başvurularının tamamının yetkili mercilere yapılması gerekir. Yetkili mercilerde çalışan personeller genelde yalnızca Almanca konuşur. Bu nedenle bu işlemler için danışmanlık hizmeti almak daha iyi olacaktır.

Denklik alma sürecinde her zaman lazım olan belgeler;

  • Kimlik Belgesi
  • Başvuru formu ya da şekle bağlı olmayan başvuru
  • Mesleki yeterliliğin içerikleri ile süresi hakkında gerekli belgeler
  • Mesleki yeterlilik için kanıt

Genellikle bunların yanında kişilerden başka belgeler de istenir. Denklik bulucudan hangi belgelerin istendiğinin öğrenilmesi gerekir. Denklik işlemleri için evrak tercümesi de bu aşamada kişiler için zorunludur.

Kişiler mesleki yeterlilik için tüm belgelere sahip değilse o zaman mesleki becerilerini uygulamalı bir şekilde yeterlilik analizi ile kanıtlayabilirler. İkili nitelikli meslekler, ileri eğitimli meslekler ve ustalık meslekleri için yeterlilik analizi gerekli bir konudur. Yeterlilik analizinde; bir işletmede deneme çalışmaları, iş denemesi ya da mesleki sohbet olabilir.

Yasayla düzenlenen alanlarda farklı prosedürler de bulunabilir. Bir adaptasyon kursuna gitmek ya da sınava girmek gibi durumlar da söz konusu olabilir.

 

Almanya’da Denkliğe Kimler Başvuru Yapabilir?

Almanya’da bazı meslekler denklik uygulamalarına tabidir. Belli alanlardaki meslekler için kişilerin kesinlikle Almanya’da mesleki denklik belgesinin bulunması gerekir. Özellikle eğitim ve sağlık alanlarındaki meslekler için mesleki denklik alınması gerekir. Denklik alınmaması durumunda Almanya dışından gelen kişilerin bu meslekleri yapabilmeleri mümkün değildir.

İşletme, bilgisayar mühendisliği gibi meslekler için mesleki denklik almanda da iş bulmak mümkündür. Fakat Almanya’dan alınan mesleki denklikler ile kişilerin tecrübeleri ve niteliklerinin Almanya’da çalışmaya uygun olduğunun belgelenmesi önemli bir konudur.

Mesleki denklik alan kişilerin Almanya’da iş bulması çok daha kolay olacaktır. Türkiye’de yapılan mesleğin Almanya’da geçerli olup olmadığının anlaşılması için Almanya Federal Cumhuriyetinin sitesine girilerek buradan mesleğin kontrol edilmesi gerekir. Kişilerin Almanya’da diploma denkliği başvurusunun onaylanması kişilerin mesleğini bu ülkede kolaylıkla yapabileceği anlamına gelir. Ancak mesleki denklik alınması kişilerin oturma izni alabileceği ya da çok kolay bir şekilde iş bulabileceği anlamına gelmez. Kişilere 6 ay ülkede iş arama şansı tanınmaktadır.

Daha pek çok hizmetimizden yararlanmak için firmamıza hemen ulaşabilirsiniz!

0 531 504 36 09 

Diğer İş Ortaklarımız ;

www.doratercume.com

www.vizelazig.com

www.deutschstube.com

Çevrimiçi çeviri

7/24 – hızlı ve kolay

Kişisel Danışmanlık

Her zaman Yanınızdayız

image

Belgeni Yükle

Kısa sürede çevrilmesini istediğin belgeni sisteme yükle.

image

Fiyat Al

Belgeni yükledikten sonra editör ekibimiz en uygun fiyat teklifini verecektir.

image

Tercümen Hazır

Ödemenizi tamamladıktan sonra işlemler başlatılacak ve belgeniz teslim edilecek.

Anında Teklif Alın    Tercumix İletişim
    Bizi Arayın