2021 Avrupa Kıtasında Konuşulan Diller | Hint Avrupa Dil Ailesi

Avrupa da en çok konuşulan dil tablosuna bakıldığında 5-6 dil öne çıkıyor olsa da 150’yi aşkın dil konuşulduğunu biliyor muydunuz? Üstelik bu 150 dilin pek çoğu ise Hint Avrupa dil ailesi içerisinden gelmektedir. Peki, Avrupa kıtasında konuşulan diller hangileri? Hint Avrupa dilleri nelerdir?

Avrupa’da kaç dil konuşuluyor merak edenler için hemen söyleyelim; Avrupa da yaygın olarak konuşulan diller Hint Avrupa dillerinin alt kolları olan Romen, Cermen, Slav dilleri olmaktadır. Pek çoğu unutulmaya yüz tutmuş 225’e yakın yerel dilleri de dahil edecek olursak Avrupa da oldukça zengin bir dil kültürü mevcut.

Avrupa Dilleri Hangileridir?

Avrupa kıtasında yer alan 4 bölge mevcut ve bu bölgelerde toplam 64 ülke bulunuyor. Kültürel çeşitliliğin çok fazla olması sebebi ile Avrupa kıtasında konuşulan diller de geniş bir çeşitliliğe sahip. Çok fazla göç alan bir kıta olma özelliğine bağlı olarak konuşulan dil sayısı da oldukça artmış ancak dil yapısına bakıldığında Hint Avrupa dil ailesi daha ağır basmış durumdadır.

Avrupa da en çok konuşulan dil hangileri derseniz yaygın olarak kullanıma sahip 5 dil bulunuyor. Şayet Avrupa da yaşamak, eğitim görmek, çalışmak ya da ticaret yapmak istiyorsanız biraz sonra tanıtacağımız 5 dilden bir ya da bir kaçını öğrenmeniz gerekmektedir. Dil öğrenme konusunda pasif iseniz Tercumix Tercüme ofisimizden profesyonel çeviri hizmetleri alabilirsiniz.

1.      İngilizce

Dünya üzerinde en yaygın konuşulan ve global açıdan geçerliliği yüksek dil İngilizcedir. Dünya üzerinde 400 milyonu aşkın kişinin ana dil olarak İngilizce konuştuğu söylenebilir. Avrupa kıtasında konuşulan diller arasında ki payı ise % 35 civarıdır.

İngilizce, Hint Avrupa dil ailesi mensubu olup Batı Cermen alt koluna bağlıdır. Avrupa kıtasında yaşayan genç nüfusunun yarısı ikinci dil olsa da ana dil seviyesinde İngilizce konuşabiliyor.

2.      Almanca

Avrupa da en çok konuşulan dil sıralamasında ikinciliği kapan Almanca, Tek resmi dil olarak Almanya, Avusturya ve Lihtenştayn da geçerlidir. Ancak bazı ülkelerde ikinci resmi dil olarak Almanca konuşulmaktadır. Avrupa birliği resmi dilleri arasında yer alan Almanca, Hint Avrupa dil ailesi alt kolu olan Batı Cermen dilleri içerisinde yer almaktadır.

3.      Fransızca

Hint Avrupa Dilleri arasında Romen dilleri alt koluna bağlı olan Fransızca Avrupa da en çok konuşulan diller arasındadır. Fransa sömürgeciliği sebebi ile sadece Avrupa da konuşulan bir dil olmayıp dünya da 54 ülkede Fransızca konuşulmaktadır. Avrupa kıtasında konuşulan diller arasında ki payının ise % 25 olduğu söylenebilir.

4.      İtalyanca

Avrupa kıtasında konuşulan diller arasında İtalyanca olup bu dil de Hint Avrupa Dilleri arasında Romen dilleri alt koluna bağlı bir dildir. Hemen hemen bütün kelimeleri sesli harf ile biten İtalyanca tüm diller arasında şiir gibi bir dil olarak görülmektedir.

5.      Rusça

Hint Avrupa dillerinin Slav dilleri alt konu mensubu Rusça, Birleşmiş Milletlerinden resmi dillerinden biri olarak kabul edilmiştir. Dünya üzerinden 120 milyonu aşkın kişi ana dil olarak Rusça konuşmaktadır. Ancak Avrupa kıtasında konuşulan diller arasında bulunan Rusça da kiril alfabesi kullanılması sebebi ile öğrenmesi biraz zor bir dildir.

Özellikle Rusya da eğitim görecek, çalışacak ya da ticaret yapacak olan kişilerin mutlaka Rusça öğrenmelerini tavsiye ederiz. Bunun dışında Rusça tercüme hizmetleri ihtiyacınızda Tercumix olarak sizlere her zaman hizmet vermekten memnuniyet duyarız.

Avrupa Dil Portfolyosu

Avrupa ülkelerinde konuşulan diller sıralamasında özellikle 5 dil öne çıkmaktadır. Bu dillerin İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Rusça olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa ülkelerinin resmi dilleri açısından dil çeşitliliğine bakacak olursak da öne çıkan diğer diller ise Türkçe, Yunanca, Sırpça, Danca, Fince, İspanyolca, Flemenkçe, Lehçe, Portekizce, Rumence, Macarca gibi bu liste uzar gider.

Oldukça geniş bir Avrupa dil portfolyosu bulunan bu kıta içerisinde 225 civarı yerel dil mevcuttur. 27 ülkenin tam üyeliğinin bulunduğu Avrupa birliği resmi dilleri ise 24 adet olarak açıklanmış olup Kiril, Latin ve Yunan alfabeleri kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği resmi dilleri; İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Bulgarca, Çekçe, İsveççe, İtalyanca, Lehçe, Danca, Estonca, Felemenkçe, Fince, Hırvatça, Portekizce, Rumence, Slovakça, Slovence, İrlandaca, Letonca, Litvanca, Macarca, Maltaca ve Yunanca olarak kabul edilmektedir.

Avrupa’da Konuşulan Diller Haritası

150’den fazla konuşulan dile sahip Avrupa ülkelerinin resmi dilleri açısından hazırlanan bir tabloyu sizlere sunmak istiyoruz. Bu tablo üzerinde Avrupa kıtasında konuşulan diller hangileri kolayca görmeniz mümkün. Ancak Avrupa ülkelerinin resmi dilleri ne olursa olsun Avrupa da gerek eğitim görme gerekse de ticaret yapabilmek için evrensel dil olarak kabul edilen İngilizce 2. bir anadil olarak konuşuluyor diyebiliriz.

Avrupa kıtasında konuşulan diller

Hint Avrupa Dilleri Nelerdir?

Dünya üzerinde en çok ve yaygın konuşulan diller Hint Avrupa dil ailesi alt kollarına aittir. Dünya nüfusunun yarısına yakını Hint Avrupa dillerini kullanmaktadır. Hint Avrupa dil ailesinin 10 alt kolu mevcut ancak Avrupa da en çok konuşulan diller arasında değerlendirme yapıldığında 4 alt kol daha fazla kullanılmaktadır.

·         Baltık-Slav Dilleri

Hint Avrupa dil ailesi alt kolu olan Slav dilleri; Rusça, Ukraynaca, Çekçe, Bulgarca, Slovakça, Lehçe, Sırpça, Makedonca, Hırvatça ve Boşnakçadır.

·         Cermen Dilleri

Avrupa kıtasında konuşulan diller arasında yer alan Cermence dil grubu pek çok ülke tarafından da resmi dil olarak kullanılan dillere sahiptir. Batı Cermen dilleri sınıfında İngilizce, Almanca, Flemenkçe, Afrikaans ve Yidiş dilleri bulunmaktadır. Kuzey Cermen dilleri sınıfında ise İsveçce, Norveçce, İzlandaca ve Danca bulunur.

·         Romen Dilleri

600 Milyonu aşkın kişinin konuştuğu Romen Dilleri alt grubunda oldukça tanıdık diller bulunmakta. Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Rumence, Katalanca gibi diller Hint Avrupa dil ailesi alt kolu olan Romen dilleri koluna mensuptur.

Hint-Avrupa Dil Ailesi Tablosu

Oldukça büyük bir dil ailesi olan Hint Avrupa dilleri, Avrupa kıtasında konuşulan diller grubunu oluşturmaktadır. Wikipedia Hint Avrupa dil ailesi başlıklı konu altında yer alan Hint-Avrupa dil ailesi tablosunu merak edenlerin incelemesi için aşağıya ekliyoruz.

Avrupa Dil Günü Ne Zaman?

Avrupa Konseyi tarafından 1997 Yılı Nisan ayında gerçekleştirilen konferans sonunda bir karar alınmış ve kabul edilen proje çerçevesinde 2001 yılı Avrupa Diller Yılı olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten sonra bu geleneğin sürdürülmesi amacıyla da 26 Eylül tarihi Avrupa Dil Günü olarak etkinlikler ile kutlanmaya başlamıştır.

Tercumix Tercümenin Diğer İş Ortaklıkları

www.doratercume.com

www.deutschstube.com

www.vizelazig.com

Çevrimiçi çeviri

7/24 – hızlı ve kolay

Kişisel Danışmanlık

Her zaman Yanınızdayız

Profesyonel Çeviriler Kolaylaştı

Şimdi bir ön sorgulama yapın ve %10 tanıtım indirimimizden yararlanın!

image

Belgeni Yükle

Kısa sürede çevrilmesini istediğin belgeni sisteme yükle.

image

Fiyat Al

Belgeni yükledikten sonra editör ekibimiz en uygun fiyat teklifini verecektir.

image

Tercümen Hazır

Ödemenizi tamamladıktan sonra işlemler başlatılacak ve belgeniz teslim edilecek.

Anında Teklif Alın    Tercumix İletişim
    Bizi Arayın