Seyahat Kısıtlaması

Seyahat Kısıtlaması Genelge ile Yürürlüğe Girdi!

İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 iline gönderilmiş olan genelge seyahat kısıtlaması hakkında önemli detaylar bulunduruyor. COVID 19 pandemi sürecinin en başından bu yana aktif faaliyetler gösteren Sağlık Bakanlığı, ülke genelindeki salgın durumu hakkında İçişleri’ne detaylı bilgiler verdi. Bununla beraber Türkiye’nin çok sayıda ziyaretçi aldığı ülkelerin verileri üzerinde de bazı araştırmalar yapıldı. Vaka sayıları belli periyotlar dahilinde sürekli artan pek çok ülke, genelge kapsamında kısıtlamalara tabi tutuldu.

 

Seyahat Kısıtlaması Genelgesi Hangi Tedbirleri Kapsıyor?

İçişleri Bakanlığı’nın 28 Haziran 2021 itibariyle 81 ilin Valilik makamlarına ilettiği seyahat kısıtlaması genelgesi; birbirinden farklı ülkelerden Türkiye’ye yapılacak olan seyahatlere dair önemli hükümler taşımaktadır. Söz konusu genelgenin kapsamı ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Hangi ülke vatandaşlarından zorunlu olarak PCR test sonucu ibrazı isteneceği
 • Hangi ülke vatandaşlarının Türkiye’ye girişleri konusunda bir süre kısıtlama uygulanacak olduğu
 • Ne gibi durumlarda, hangi ülkelerden gelen vatandaşların karantina tedbirlerine tabi olmayacağı

Genel olarak bu durumlara yönelik açıklamaların yer aldığı genelge; ilan edildiği 28 Haziran 2021 tarihinden yaklaşık olarak 3 gün sonra yani 1 Temmuz 2021 itibariyle uygulamaya geçecek. Genelgenin hükümleri birbirinden farklı yabancı ülke vatandaşlarını ilgilendirdiği için bu konuda detaylı bilgiye ihtiyaç duyulabilir.

Ayrıca çeşitli kısıtlamalara tabi olan yabancı ülke vatandaşlarının milliyet olarak da yabancı olması şart değil. İlgili ülkelerde ikamet eden ve yaz döneminde memleketlerine dönüş yapmak isteyen Türk kökenli kimseler de kısıtlama grubuna dahil olacak.

1 Temmuz Seyahat Yasağı Konusunda Kritik Bir Tarih

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi kapsamında 1 Temmuz seyahat yasağı yönünden önemli bir tarih olarak ön plana çıkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ise sokağa çıkma kısıtlamaları ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları hakkında önemli detaylar vermiş durumda. “1 Temmuz’dan sonra yasaklar bitiyor mu?” ya da “1 Temmuz’dan sonra yurtdışına çıkışlar serbest mi?” gibi sorular ise sık sık sorulmaya başlamıştır. Bu soruları şöyle cevaplamak mümkündür:

1 Temmuz’dan Sonra Yasaklar Bitiyor Mu?

Salgın sürecinin başarılı bir şekilde idaresini sağlamak ve COVID 19 vakalarının artış hızını düşürebilmek için pek çok kısıtlama yürürlüğe girmiştir. Haziran – Temmuz 2021 dönemini kapsayan kısıtlamalar 1 Haziran 2021 tarihli ve 8878 sayılı genelge kapsamında uygulanmıştır.

8878 sayılı genelgenin öngördüğü süreç tamamlandığında yani 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle kısıtlamalar esnetilecektir. Seyahat kısıtlaması genelge ile resmi bir zorunluluk halini almışken, 1 Temmuz’dan sonra şehirlerarası seyahatlerde hiçbir kısıtlama uygulanmayacaktır. Bununla beraber Haziran ayı süresince yürürlükte kalan her türlü kısıtlama şartları ise yürürlükten kalkacaktır.  Dolayısıyla 1 Temmuz 2021 sonrasındaki süreçte; yeni bir genelge yayınlanana kadar şu hükümler uygulanacaktır:

 • 1 Haziran 2021 tarihinde ilan edilen 8878 sayılı genelgenin hükümleri; 1 Temmuz 2021 Perşembe günü sabah saat 05:00’a kadar geçerliliğini koruyacaktır. Söz konusu saatten itibaren yeni kararlar yürürlüğe girecektir.
 • Yeni kararlar kapsamında Pazar günü saat 17:00 ile sınırlandırılan mesai saatleri serbest bırakılacaktır.
 • Cumartesi gününün de dahil olduğu hafta içi günlerinde saat 21:00’dan sonra sokağa çıkmak yasak olurken; 1 Temmuz itibariyle herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması yürürlükte olmayacaktır. Yani Pazar günü de dahil olmak üzere; vatandaşlar diledikleri restoran ya da kafe işletmesine giderek o işletmenin belirlediği mesai saatleri boyunca hizmet alabilecektir.
 • Müzikli mekanlar için; her türlü şarkı, melodi ve müzik çalma faaliyetlerinin zaman sınırı gece 00:00’a kadar uzatılmıştır.
 • Şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle yürürlükten kalkması dışında; şehir içi toplu taşıma araçları için uygulanan kısıtlamalar da ilgili tarihte sona erecektir.
 • “Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” kapsamında her iş kolu için bildirilen çeşitli tedbir kurallarına uymak esastır. Kademeli normalleşme sürecinde yasakların büyük ölçüde azalmış olması; pandemi devam ederken vatandaşların istedikleri gibi hareket edebileceği anlamına gelmemektedir.

Ayrıca söz konusu genelge seyahat kısıtlaması hakkında kalıcı hükümler bildirmemektedir. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi kararları olmak üzere, İçişleri Bakanlığı’nın ve Sağlık Bakanlığı’nın koordineli olarak yeni genelge çalışmaları yapması mümkündür. Daha farklı bir genelge metninin ilgili kurumlar tarafından kamuoyuna ilan edileceği zamana kadar bu hükümler geçerlidir.

1 Temmuz’dan Sonra Yurtdışına Çıkışlar Serbest Mi?

İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu son genelge seyahat kısıtlaması yönünden yalnızca yurtiçi seyahatleri kapsamaktadır. Çünkü yabancı ülkelere giriş ve çıkış yapma durumları genel olarak yabancı ülkelerin pandemi tedbirleri ile alakalıdır. Çünkü her ülke, daha başka ülkelerden gelen ziyaretçileri kabul etmeme ya da çeşitli şartlar altında kabul etme hakkına sahiptir.

Pandemi süreci devam ederken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hangi ülkeleri ziyaret edebilecek oldukları ve bu konuya dair çeşitli detaylar ancak konsolosluklardan öğrenilebilir. Bununla beraber 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle yurtdışına çıkmak için vize alma faaliyetlerini kapsayan herhangi bir kısıtlama uygulanmayacaktır. Yani birbirinden farklı ülkelere giriş yapmak, bu ülkelerin belirlemiş olduğu şartların karşılanıyor olması halinde mümkündür.

1 Temmuz 2021 Tarihinden Sonra Vize İşlemleri Nasıl Olacak?

Yeni genelge kararlarının yürürlüğe girecek olduğu 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren pek çok yabancı ülkeyi rahatlıkla ziyaret etmek mümkündür. Bu süreçte vize alma işlemlerinin çabuk bir şekilde gerçekleşmesi ve hatasız yürümesi lazımdır. Almanya, İsviçre, Avusturya, Belçika ve benzeri pek çok Avrupa ülkesinin ziyaretçi kabul etme şartlarına hakim olmak ve başvuru süreçlerini usullere uygun olarak gerçekleştirmek için www.tercumix.com adresinden hizmet alabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı tarafından bu güne kadar ilan edilmiş olan her türlü seyahat kısıtlaması genelgesi; www.tercumix.com tarafından takip edilmiş ve söz konusu hükümler dikkate alınarak yeni hizmet stratejileri ortaya çıkarılmıştır. Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere; vize başvurusu yapmak istediğiniz yabancı ülkelerin ilan etmiş olduğu tüm kararnameler, genelgeler ve benzeri resmi hüküm metinleri firmamız tarafından takip edilir.

Müşterilerin eksiksiz olarak hizmet almasını sağlamak; başvuru sürecinde ortaya çıkması mümkün olan çeşitli sorunların engellenmesi ile mümkündür. Mağduriyet yaşamadan her türlü konsolosluk başvurularınızın sonuçlanabilmesini isterseniz www.tercumix.com ‘a güvenebilirsiniz.

Seyahat kısıtlaması genelge ile resmi bir statü kazandığında da; söz konusu kısıtlamalar yeni genelge kararları ile yürürlükten kalktığında da müşterilerimiz için en kaliteli hizmeti sunabileceğimizi taahhüt ediyoruz. Herhangi bir hukuki problem yaşamadan vize başvurusu yapmak; vize evraklarını tercüme ettirmek ve yurtdışına çıkmak istiyorsanız bizleri hemen arayabilirsiniz.

Tercümeleriniz için anında fiyat bilgisi alabilirsiniz . Lütfen fiyat bilgisi için tıklayınız.

Anında iletişim için lütfen tıklayınız  0 531 504 36 09

Diğer İş Ortaklarımız ;

www.deutschstube.com 

www.vizelazig.com

Çevrimiçi çeviri

7/24 – hızlı ve kolay

Kişisel Danışmanlık

Her zaman Yanınızdayız

Profesyonel Çeviriler Kolaylaştı

Şimdi bir ön sorgulama yapın ve %10 tanıtım indirimimizden yararlanın!

image

Belgeni Yükle

Kısa sürede çevrilmesini istediğin belgeni sisteme yükle.

image

Fiyat Al

Belgeni yükledikten sonra editör ekibimiz en uygun fiyat teklifini verecektir.

image

Tercümen Hazır

Ödemenizi tamamladıktan sonra işlemler başlatılacak ve belgeniz teslim edilecek.

Anında Teklif Alın  Tercumix İletişim
  Bizi Arayın