Sorularınız için 

image
Berk YILMAZ

Yönetici

İletişime Geç:

92-921015_turkish-turkey-flag-trk-bayra

Ankara, Türkiye

Tunalı Hilmi Cad. 110/9 Çankaya – ANKARA

Teknik Tercüme Nedir? Teknik Tercüme Nasıl Yapılır? Teknik Tercüme Fiyatları Ne Kadardır?

Teknik tercüme hizmetleri, çevirisi gerçekleşen evrakların niteliği dolayısıyla bu adı almıştır. İçerik bakımından daha farklı evrakların tercümesi sağlandığı için; teknik faaliyetlerin diğer tüm çeviri hizmetlerinden ayrı olduğunu söylemek mümkündür. Fakat bu durum, müşteriler arasındaki herhangi bir farklılığı ya da ayrımı belirtmez. Sadece evrakların niteliği, amacı ve hangi metotlarla tercüme edileceği hakkında bir değişiklik söz konusudur.

Bir uzmanlık alanında geçerliğe sahip olan teknik bilgiler, mevcut oldukları metnin tercümesine farklı detaylar katabilir. Bu durumda teknik belge çevirisi, tercümanın deneyimli olması açısından çok daha büyük bir önem taşır. Söz konusu tercümanlık hizmetleri kapsamında en çok hizmet talebinin mevcut olduğu alanlar ise şöyledir:

 • Mühendislik
 • Mimarlık
 • Hukuk
 • Ziraat
 • Denizcilik
 • Havacılık
 • Yük taşımacılığı
 • Gıda imalatı
 • Pazarlama ve reklamcılık
 • Otomotiv sanayii

Bunlar gibi daha pek çok alanda, bir dilden başka bir dile çevrilmesi gereken teknik evraklar düzenlenir. Yani teknik çeviri alanları son derece fazla miktarda bulunur. Söz konusu evrakların en doğru ve kaliteli standartlarda tercümesi için ise Tercumix markasına güvenmek yeterli olacaktır.

image

Teknik Tercüme Nasıl Yapılır?

Teknik tercüme, kalıp ifadelerin ve uluslararası terimlerin doğru çevrilmesiyle gerçekleşir. Bununla birlikte herhangi bir teknik belgenin tercüme edilebilmesi yalnızca dil yeterliliği değil; evrakın konusuna dair bir yeterliliği de önemli kılar. Örneğin bir tercümanın Türkçe ve İngilizce dilleri arasında kaliteli çeviriler gerçekleştirmesi; aynı diller arasında teknik belgeleri de kolayca çevirebilecek olduğu anlamına gelmez.

Bu sebeple teknik belgelerin çevirisinde ilk şart, personelin hem dil hem de alan bilgisine sahip oluşudur. Yeteri kadar deneyime sahip olmayan tercümanların bu kategorideki işleri tamamlayabilmesi de pek mümkün sayılmaz. “Teknik tercüme nasıl yapılır?” sorusu için daha detaylı cevaplar almak isterseniz ofisimize her zaman ulaşabilirsiniz. Bununla beraber teknik bilgi içeren evrakların nasıl tercüme edilmesi gerektiği konusunda bizleri fiilen deneyebilirsiniz. Yeterliliklerimizi görmek açısından, ilk fırsatta Tercumix Tercümanlık Ofisi’nden hizmet almanız sizin açınızdan önemli faydalar sağlayabilir.

Teknik Belge Tercümesi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Teknik açıdan belli bir öneme sahip olan evrakların tercümesi her firma tarafından sağlanamaz. Bu detay, teknik tercümanlık konusunda dikkat edilecek ilk şeydir. Çünkü piyasa üzerinde başarılı reklam yapmanın, başarılı hizmet sunma konusunda yeterli olmadığı çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Teknik belgelerin tercümesi için hizmet alırken, ilk olarak tercümanlık firmasının ismine değil faaliyetlerine odaklanmak lazımdır. Noter onaylı belge çevirisi yapan pek çok ofis arasında değerlendirme yapmak ve sadece birkaç tanesine yönelmemek daha doğrudur.

Eğer Tercumix Tercümanlık Ofisi’nin kalitesini henüz tanımıyorsanız; bizlere şans vermeniz için çok sayıda sebebin mevcut olduğunu bilmeniz de önemlidir. Teknik belgelerin ne kadar hassas bir şekilde tercüme edilmesi gerektiğini biliyor olmamız, bu hizmetler kapsamında kalitemizi yüksek tutmaktaki başarımızın anahtarıdır. Daha başka tercümanlık ofislerinin pek gösteremeyecek olduğu titizlik, kalite, güvenilirlik ve çabukluk Tercumix markasının temel prensipleridir.

Tercüme edilmesi acilen gerekli olan önemli evraklarınız mevcutsa, ofisimize ulaşmanız ya da e – posta gönderimi ile detaylı bilgi almanız mümkündür.  Tercümanlık hizmetleri alma konusunda isabetli bir karar vermek istiyorsanız, Tercumix’in ayrıcalıklı müşterileri arasına katılmak için sakın geç kalmayın!

Uzmanlık Metinleri Çevirisi Doğru Ofise Yaptırılmazsa Ne Olur?

Uzmanlık metinleri çevirisi yaptıracak olan her müşteri, bu hizmeti alırken firmaların referanslarını incelemelidir. Çünkü özel uzmanlık alanlarında çeviri yapabilmek ancak deneyimli personeller ile mümkün olur. Yaklaşık olarak 600 – 700 adet resmi iş tamamlamış olan Tercumix Tercümanlık Ofisi, güvenilir hizmet arayan herkes için son derece uygun bir seçenektir. Bu firmanın ne kadar yüksek kalitede tercümanlık hizmeti sunduğunu merak ediyorsanız en kısa zaman içinde bize ulaşabilirsiniz.

Fakat daha düşük fiyatlandırmalar ile daha düşük kalitedeki hizmetleri sunan firmaların tercih edilmesi; uzun vadede büyük sıkıntılar yaşamanıza sebep olur. Eğer teknik tercüme konusunda deneyimli firmalara yönelmez ve sadece fiyat açısından uygun hizmet alırsanız; yaşayabilecek olduğunuz problemler şöyle sıralanabilir:

 • Gerçek kişi ya da tüzel kişi olarak sahip olduğunuz tüm itibarı kaybedersiniz.
 • Kalite düzeyi yeterli olmayan tercümeler, yanlış bilgilenmenize ve yanlış kararlar almanıza yol açar.
 • Teknik konularda meydana gelebilecek anlaşmazlıklardan dolayı hukuki açıdan sorun yaşayabilirsiniz.
 • Çeviri faaliyetleri için ödemiş olduğunuz meblağ tamamıyla boşa gitmiş olur.
 • Hizmet süreci başlarken prosedürlere uygun olarak anlaşmalar sağlanmamış ise hiçbir kuruma şikayette bulunamazsınız ve mağdur olursunuz.

Tercümanlık sektöründe ortaya çıkabilecek olan bu gibi aksilikler, ancak kurumsal hizmet anlayışına sahip ofislerle çalışarak önlenir. Hizmet kalitesi yerine reklamlara, sloganlara, firma adına ve asılsız taahhütlere öncelik tanırsanız mutlaka mağdur olursunuz. Bu sebepten dolayı Tercumix ile çalışmayı seçmeniz tavsiye edilir. Çünkü bizler, uzman kadromuz sayesinde hem yüksek kaliteli hem de güvenilir hizmet sunarız.

Teknik Tercüme Fiyatları Ne Kadardır? Teknik Belge Çevirisi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Noter yeminli resmi belge tercümesi yaptırmak isteyen her müşteri adayı, öncelikle bu hizmetlerin fiyat durumunu merak edebilir. Tercümanlık hizmetlerinin fiyat seçenekleri firmalar arasında değişim göstermektedir. Bundan dolayı teknik tercüme fiyatları, pasaport tercümesi fiyatları, sertifika tercümesi fiyatları, sağlık raporu tercümesi fiyatları ve benzeri gibi değişik ücretlendirmeler için genel bir şey söylenemez. Çünkü tercümanlık alanında hizmet sunan her bir ofis, söz konusu fiyatlara dair son kararı kendisi verir.

Tercumix Tercumanlık Bürosu olarak bizler ise kaliteli hizmet ihtiyacı duyan tüm müşterilerimiz için uygun fiyatlar sunabilmekteyiz. Hiç kimsenin bütçesini zorlamadan üst düzey çeviriler yapıyor olmamız, teknik belgeler konusunda ofisimizin değerini yükseltmektedir. Eğer teknik çeviri yaptırmak istiyorsanız; size en uygun Tercumix fiyatlandırmalarından haberdar olmak için en kısa zamanda bizi arayabilirsiniz.

Teknik Belge Çevirisi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Teknik belge çevirisi ücret konusunda, diğer çeviri hizmetleri ile aynı faktörlerden etkilenebilir. Yani bir teknik belgenin uzunluğu, detayları, tercümesinin ne kadarlık bir süre içinde tamamlanması gerektiği bu konuda büyük rol oynar. Teknik tercüme hizmetlerinin, daha başka tercüme hizmetlerine kıyasla pahalı olduğunu söylemek mümkündür. Fakat uygun fiyatlı ve bir o kadar kaliteli çeviri yapan Tercumix, ihtiyaç duyduğunuz teknik belge işlemini hallederken size kolaylıklar sağlayabilir. Eğer sunabileceğimiz kolaylıkları merak ediyorsanız, bize ulaşmanız her zaman mümkündür.

İletişim bilgilerimizi görüntülemek için buraya tıklamanız yeterlidir.

Türkiye’nin Teknik Tercüme Bürosu

Dünya küçüldükçe, diğer ülkelerle olan etkileşimimiz arttıkça çeviri hizmetine verilmesi gereken önem kendini hissettirmeye başlamıştır. Sözlü tercüme şekilleri olduğu gibi, yazılı tercümeler de bulunmaktadır. Yazılı tercümeler çevrilecek olan metnin, türü ve içeriğine göre değişmektedir. Bu yazımızda bahsedecek olduğunuz teknik tercüme türü ise isminden de anlayabileceğimiz üzere teknik bir diğer anlamı ile den mühendislik alanlarında veya belli bir alanda uzmanlık gerektiren konulardaki metinlerin tercüme edilmesidir.

Bu çeviriler bilgi kapsamı geniş konularda yapılmaktadır. Çeşitli firmalar ürünleri hakkında bilgi vermek amacı ile oluşturmuş oldukları belgeleri yurtdışı ile paylaşmak istedikleri için çeviri ihtiyacı duymaktadırlar. Teknik tercüme hizmetini tercih eden kişiler çoğunlukla ithalat ve ihracat yapan firmalardan oluşmaktadır.

Bir mühendislik firması olduğunuzu düşünün yurtdışı ile bir sözleşme yapacaksınız. Bu noktada teknik bir çeviri hizmeti almak istediniz, göndermiş olduğunuz metnin aslına sadık kalarak çevirilmesi sözleşmeniz ve şirketiniz adına mühimdir. Alanında yeterli bilgiye sahip olmayan, tercüme işlemini bitirdikten sonra metin üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmayan tercüme büroları çeşitli mağduriyetler yaşamanıza sebep olabilmektedir. Bu nedenle hizmet almış olduğunuz tercüme bürosunun uzman editörler ile çalışması, Metin yazıldıktan sonra editör tarafından yeniden herhangi bir hata olup olmadığının kontrolünü sağlanması oldukça önemlidir. Oluşturmuş olduğunuz sözleşmede gerçekleşecek olan herhangi bir yanlış çevirinin, oldukça yüksek maaliyetleri olabilmektedir. Yaşanması muhtemel bu mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına, teknik çeviri hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda kaliteli bir tercüme bürosu ile çalışmanız, sizler için oldukça yararlı olacaktır.

En Hızlı Tercüme Ücretleri

Sunmakta olduğumuz tercüme hizmetlerinde Türkiye’nin en hızlı tercüme hizmetini alacak olduğunuz bilmenizi isteriz. Bu alanda geliştirmiş olduğumuz teknolojik çözümler ile 10 sayfaya kadar olan acil tercüme metinlerini gün içerisinde hızlı bir şekilde teslim edebiliyoruz.

Gizliliğiniz Güvenliğimiz Altında

Sunmakta olduğumuz tüm dil hizmetlerinde müşteri gizliliğinizi ön plana alıyoruz. Tüm belgeleriniz 3. şahışlar ile hiç bir şekilde paylaşılmamaktadır. Alanında uzman kadromuzun bu konuda göstermekte olduğu hassasiyeti gördüğünüzde şaşıracaksınız.

10 Yıl Veri Yedekleme

Çeviri metinleriniz 10 yıl boyunca şirketimize ait yüksek güvenlikli sunucularda saklanmaktadır. Bu alanda verilerinizin dijital güvenliğini hiç bir şekilde ihmal etmiyoruz..

%100 Müşteri Memnuniyeti

Tercumix çeviri hizmetlerinde, %100 müşteri memnuniyeti sağlamak tüm personelimizin ilk görevidir. Bu alanda daima güler yüzlü hizmet sunacağımızı sizlere garanti ediyoruz.

Daima En Uygun Fiyat Garantisi

Sunmakta olduğumuz çeviri süreçlerinde daima en uygun fiyatlı tercüme hizmetini, en uygun fiyatlar ile alacağınızı garanti ediyoruz. Bu alanda Türkiye’nin en rekabetçi tercüme çözümlerini sizlerle buluşturuyoruz. Çeviri alanında daima en uygun fiyatı alacağınızın garantisini sizlere sunuyoruz.

Fiyat Al

Tercumix ile profesyonel çevirilere sahip olmak gibi fiyat almak da çok kolay. Üstelik sadece 1 dakika içerisinde fiyat teklifi alabilirsiniz.

Çevrimiçi çeviri

7/24 – hızlı ve kolay

Kişisel Danışmanlık

Her zaman Yanınızdayız

Profesyonel Çeviriler Kolaylaştı

Şimdi bir ön sorgulama yapın ve %10 tanıtım indirimimizden yararlanın!

image

Belgeni Yükle

Kısa sürede çevrilmesini istediğin belgeni sisteme yükle.

image

Fiyat Al

Belgeni yükledikten sonra editör ekibimiz en uygun fiyat teklifini verecektir.

image

Tercümen Hazır

Ödemenizi tamamladıktan sonra işlemler başlatılacak ve belgeniz teslim edilecek.

Anında Teklif Alın  Tercumix İletişim
  Bizi Arayın