Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli amaçlar ile tez çalışması yapmak ve tez hazırlamak durumunda kalmış olabilirsiniz. Yüksek lisans tezi, doktora tezi ya da bitirme tezi olsun mutlaka tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Tez yazımı ve tez cümleleri hakkında sorulan pek çok soruya yanıt vereceğimiz bu yazımızda en kolay tez nasıl yazılır yanıtlamak istiyoruz.

İyi Bir Tez Nasıl Yazılır?

Tez hazırlamanız gerekiyor ancak tez nasıl hazırlanır bilginiz yok ise mutlaka ilgili kurum tarafından yayınlanan tez yazım kuralları çerçevesinde hazırlamaya çalışmanız önemlidir. Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler size sunulacak tez yazım kılavuzu içerisinde detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Tez cümleleri seçiminde ve yazımında akademik bir dil kullanmaya ve geniş zaman çerçevesinde ele almaya özen gösterirken teziniz için kullandığınız kaynakçaları da tez sonunda yer vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle literatür taraması yaparken ve tez yazımı aşamasında doğru araç ve gereçleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

En kolay tez nasıl yazılır merak ediyorsanız zaman planlamasının ve literatür taramasının can alıcı nokta olduğunu ilk olarak bilmeniz gerekmektedir. Özellikle zaman planlamasının doğru yapılması ve plana uygun tez yazımı çalışmasının sürdürülmesi başarılı olmanın anahtarıdır. Bu hususta en sık sorulan sorulara kısa yanıtlar vermek istiyoruz. Daha sonra tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler konusuna geçebiliriz.

Tez Yazarken Hangi Zaman Kullanılır?

Tez nasıl hazırlanır sorusunu soran kişilerce merak edilen hatta tez yazarken yapılan hatalardan biride yazım dili olmaktadır. Tez yazımı yaparken birinci ağızdan anlatım dili kullanmak yapılacak en büyük hatalardan biridir. Zira tez yazarken çoğunlukla geniş zaman ile geçmiş zaman kullanılarak 3. ağızdan yazılması gerekmektedir.

Bir Tez En Az Kaç Sayfa Olmalı?

Yazacağınız tezin ne amaçla yazıldığına bağlı olarak sayfa sayısı değişebilmektedir. Bu nedenle en doğru bilgiyi size yine tez yazım kılavuzu sağlayacaktır. Örneğin Yüksek lisans tezi 150-200 sayfa üzeri olması gerekirken bitirme tezi için 50-60 sayfa yeterli olabilmektedir.

Tez Yazma Aşamaları Nelerdir?

Tez hazırlığı yaparken uymanız gereken tez yazım kuralları mevcuttur. Bu kurallar çerçevesinde hazırladığınız tezin 6 aşaması bulunmaktadır. Tez yazma aşamaları; giriş, Kuramsal çerçeve, yöntem, bulgular ve tartışma, sonuç ve kaynakça şeklinde olmaktadır.

En Kolay Tez Nasıl Yazılır?

 1. Kaynakça açısından zengin ve ilginizi çekecek bir konu seçimi yapmalısınız.
 2. Seçtiğiniz konu üzerinde bir sınırlandırma yapmanız ve hipotez oluşturmanız gerekmektedir.
 3. Teziniz için ciddi bir literatür taraması önemlidir. Teziniz için gerekli araştırmaları kütüphaneler üzerinden sağlayabileceğiniz gibi internet üzerindeki akademik kaynakları da kullanabilirsiniz. Daha önce yazılmış tezler ya da inceleme makalelerinin atıf yaptığı kaynakçaları değerlendirmenizi öneririz.
 4. Tezinizi zamanında yetiştirebilmeniz için planlama yapmak önemlidir. Kendinize bir takvim belirleyerek zamanınızı doğru programlayabilirsiniz.
 5. Teziniz için bir plan oluşturmanız önemlidir. Bu süreç işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 6. Literatür taraması ile ortaya çıkan kaynakçalar için bir liste oluşturabilir ya da bunun için bir program kullanabilirsiniz. Bu husus tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yere sahiptirç
 7. Yapmış olduğunuz araştırmaları okumak ve teziniz için gerekli notları almak en uzun süreci kapsayan bir işlemdir. Bu aşamayı doğru ve planlı bir şekilde zamanlamak işinizi oldukça kolaylaştırır.
 8. Son aşamamız ise tez yazım aşamasıdır. Tez yazım kuralları çerçevesinde Tezinizin başlığını koyduktan sonra iç bölümlerini, sonuç kısmını ve kaynakçalarını yazmanızı tavsiye ederiz. Hazırladığınız tezin giriş kısmını en son yazmak sizin için bu süreci hem oldukça kolaylaştıracak hem de etkili bir giriş yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Tez Nerede Yazılır?

Tezi yazımı için kullanabileceğiniz çeşitli araç gereçler mevcuttur. Bunların başında ise Microsoft Word gelmektedir. Hem kullanımı kolay hem de literatür taraması için size sunduğu Mendeley eklentisi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Ne Kadar Sürede Tez Yazılır?

Tez yazımı için planlayacağınız zaman oldukça önemlidir. Tez konusunun seçiminden literatür taramasına, yazımından kontrolüne kadar bu zamanın doğru planlanması işinizi kolaylaştırır. Tez konunuza uygun kaynaklara erişiminiz kolay ise ve planlı bir çalışma gerçekleştiriyorsanız 2 aylık süre sizin için yeterli olacaktır.

Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tez yazımına başlamadan önce APA 7 yazım kuralları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Tez yazım kılavuzu içerisinde aksi belirtilmediği sürece gerek makale yazımı gerekse de kaynakça belirtme şekli APA 7 yazım kurallarına uygun olması gerekmektedir.

Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler hususunda bilmeniz gerekenleri liste halinde sizlere birazdan aktaracağız. Bu kurallara riayet etmeniz halinde kolay bir şekilde tezinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Zira sunacağınız tez çalışması sizin akademik hayatınızın en önemli altın anahtarı olacaktır.

 • Hazırladığınız tezin kesinlikle özgün olarak hazırlanması ve intihale sebebiyet vermemesi gerekmektedir. Peki, Tez yazarken intihal olmaması için ne yapmalı? Özellikle alıntı yaptığınız kısmı Microsoft Word de yazarken stil biçimlendirmesinde alıntı olarak seçmeniz, daha sonra da alıntı olan bu kısmı kaynakça da belirtmiş olmanız önemlidir.
 • Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli konulardan biri de te konusu seçimidir. Tez konusu seçimi yaparken kaynaklara erişiminizin olması önemlidir. Yeterli kaynak bulunmayan konu da tez hazırlamak işinizi oldukça zorlaştıracaktır.
 • Tez konusu daha önce yazılmamış olmalıdır. Ya daha önce ele alınmamış bir konu seçmeniz gerekir ya da mevcut konuya farklı bir bakış açısından inceleme getirmelidir.
 • Tez araştırmalarınızda odak noktanızın doğru belirlenmesi başarılı bir tez ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yer olduğu aşikardır.
 • Tezin giriş bölümünde tezin amacı, hangi soruna çözüm sunduğu ve çözüm yönteminin neden seçildiği gibi hususlara yer verilmesi gerekmektedir. Hazırlayacağınız tez ya bir sorunun çözümü olmalı ya da yanıtı olmalıdır. Bu nedenle giriş kısmının etkileyici ve tezin özeti şeklinde olması önemlidir.
 • Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer hususta tez başlığının mümkün olduğunca kısa ancak etkileyici olmasıdır. Böylece tezi okuyacak kişilerde bir merak uyandırması mümkündür. Aynı durum tezin ilk kısmı olan giriş bölümü içinde geçerlidir.
 • Tez yazım kılavuzu çerçevesinde kurallara uygun hazırlanması önemlidir. Aksi takdirde hazırladığınız tez kabul edilmeyebilir. Bu ise akademik kariyerinizin sonu olabilir.
 • Tez cümleleri kesinlikle tekrara düşmemelidir. Gereksiz cümlelerden arındırılmış bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Farklı paragraflarda aynı cümleleri değiştirerek tezi şişirmeniz durumunda teziniz yine kabul edilmeyebilir.
 • Tez amacı itibari ile bir araştırma, hipotez üretme, tartışma ve çözüm üretme temelleri üzerine kurulmaktadır. Siz de tezinizi hazırlarken bu amaca uygun hazırlamanız istenmektedir.
 • Tez yazarken dikkat edilmesi gerekenler hususunda son olarak söyleyeceğimiz husus ise tezinizi mutlaka kontrol etmeniz olacaktır. Özellikle yazım hataları, APA 7 yazım kurallarına uyum ve eksik kaynakça ya da atıf bildirimleri bu kontrol sayesinde düzeltilebilir.

Akademik kariyerinize katkı sağlaması amacı ile hazırlamış olduğunuz tez çalışmanızın farklı bir dile tercüme edilmesini ister misiniz? Tercumix yeminli tercüman hizmetimiz sayesinde istediğiniz dile tez çeviri hizmetimiz mevcuttur.

Tercumix Tercümenin Diğer İş Ortaklıkları

www.doratercume.com

www.deutschstube.com

www.vizelazig.com

 

Çevrimiçi çeviri

7/24 – hızlı ve kolay

Kişisel Danışmanlık

Her zaman Yanınızdayız

Profesyonel Çeviriler Kolaylaştı

Şimdi bir ön sorgulama yapın ve %10 tanıtım indirimimizden yararlanın!

image

Belgeni Yükle

Kısa sürede çevrilmesini istediğin belgeni sisteme yükle.

image

Fiyat Al

Belgeni yükledikten sonra editör ekibimiz en uygun fiyat teklifini verecektir.

image

Tercümen Hazır

Ödemenizi tamamladıktan sonra işlemler başlatılacak ve belgeniz teslim edilecek.

Anında Teklif Alın  Tercumix İletişim
  Bizi Arayın