Üniversite’den E-devlet Onaylı Gayrimenkul Değerlendirme Ve Yatırım Uzmanlığı Sertifika

$0.00

Açıklama

Üniversite’den E-devlet Onaylı Gayrimenkul Değerlendirme Ve Yatırım Uzmanlığı Sertifika Programı

alıcı, ayrıntılar, belgeler içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı mesleği son dönemlerin en çok merak edilen meslekleri arasında yer almaktadır. Çeşitli kurumlar tarafından verilen gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı eğitimleri sonucunda alınan lisans belgesi ile bu mesleği yapmak mümkündür. Üniversite destekli e-devlet onaylı gayrimenkul uzmanlığı lisansı ile devlet sektörü veya özel sektörde birçok iş alanında çalışmak mümkündür.

Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanları, gayrimenkul piyasası trendlerini tanımlamak için ilgili verileri toplayarak analiz etmek, piyasa koşullarını ve eğilimlerini analiz etmek, değerleme raporlarını hazırlamak için mülklerin içi ve dış kısımlarını fotoğraflamak, okul, alışveriş merkezi, park gibi yakın çevredeki hizmet binaları veya tesislerin mülk değeri üzerindeki etkilerini araştırmak ve incelemekle görevlidirler.

Gayrimenkul Değerlendirme ve Yatırım Uzmanlığı Nedir?

Lisanslı kişiler tarafından yapılan gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı mesleğinde bir gayrimenkulün veya gayrimenkul projesine bağlı hak ve faydaların değerlendirilmesi ile ilgilenir. Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanları bina, konut, arazi, arsa, iş yeri gibi her türlü gayrimenkulün değerini tespit etme ve raporlama yetkisine sahiptirler. Bu mesleği yapacak kişiler bağımsız çalışma hakkına sahiptir.

Bağımsız olarak çalışan gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanları bu özelliklerinden dolayı gayrimenkullerle ilgili davalarda bilirkişi sıfatıyla rol alabilmektedirler. Bu mesleği yapan kişiler gayrimenkul yatırımı, konut kredisi, ipotekli konut işlemleri ve emlak satışı için değerleme yapabilmektedirler. Gayrimenkul uzmanlarının emlak değerinin yükseltilmesi, gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde aracılık yapma faaliyetleri bulunmamaktadır.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası E-Devlet

Çeşitli kurumlar tarafından uzaktan eğitim şeklinde verilen gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı eğitiminin ardından sınava giren adaylar yeterli puan almaları halinde uzmanlık belgesi almaya hak kazanılar. Adaylar üniversite destekli gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı belgesini e devlet üzerinden takip edebilmektedir.

Gayrimenkul Değerlendirme ve Yatırım Uzmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı sertifikası almak isteyen kişiler 4 yıllık üniversite mezunu olması gerekmektedir. Uzmanlık sınavlarına katılacak kişilerin Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu’ndan (SPL) başvuru sistemine üye olması gerekmektedir. Başvuru sırasında sisteme girilen kimlik ve iletişim bilgilerinin T.C. Nüfus Cüzdanı ve T.C. Nüfus Müdürlüklerindeki kimlik ve iletişim bilgileriyle eşleşmesi gerekmektedir.

Ekrandaki gerekli bilgilerin doldurulması ve SPL Üyelik Sözleşmesi’nin onaylanmasının ardından üyelik başvuru işlemleri tamamlanmış olur. Üyelik kaydı için doldurulan bilgilerin doğru ve eksiksiz olması oldukça önemlidir. SPL başvuru sistemine girilen bilgilerin doğruluğundan adayın kendisi sorumludur. Yabancı uyruklu adaylar SPL ile iletişime geçerek kendilerine verilen numara ile SPL Başvuru Sistemine girebilirler.

Gayrimenkul Değerlendirme ve Yatırım Uzmanlığı Eğitimi Kazanımları

çift, emlak, emlakçı içeren Ücretsiz stok fotoğraf

Sermaye piyasası faaliyet alanlarında çalışmak isteyen kişilerin gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı lisansı alması gerekmektedir. Bu belgeye sahip olan bireyler sermaye piyasası mevzuatına tabi olan ortaklıkların sermaye piyasası mevzuatı gereğince gayrimenkul değerlendirmesi yaptırmaları zorunluk tutulan işlemlerine ilişkin olarak gayrimenkul değerleme hizmeti vermek üzere kurulca listelenen gayrimenkul değerleme şirketlerinde çalışabilmektedirler.

Adayların dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları, gayrimenkul değerlenme esasları, inşaat ve gayrimenkul muhasebesi, gayrimenkul mevzuatı konularını içeren bir sertifika programına başvurarak eğitim alması gerekmektedir. Yapılacak sınavdan 50 veya 60 üzerinde not ortalamasına sahip olan bireyler gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olurlar.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Şartları

Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı belgesine sahip olmak isteyen kişilerin her yıl iki kez düzenlenen Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına girmeleri gerekmektedir. Ancak sınava girmeden önce bu meslek eğitimini veren kurumlar tarafından verilen meslek eğitimi programlarına katılarak eğitim alınması sınavda başarılı olma ihtimalini arttırmaktadır.

Bu mesleği yapacak kişilerin alanına dair teknik ve esaslara hakim olması gerekir. Ekip çalışmalarına yatkınlık göstermek, etkili iletişim becerisi sergilemek, planlama ve iş takibi becerisine sahip olmak, aktif araç kullanabilmek, mesleki gelişim ve yeniliklere açık olmak, erkek adaylar için askeri yükümlülüğü bulunmamak bu mesleği yapmak isteyen adayların sahip olması gereken diğer özelliklerdir.

Emlak Danışmanlığı Kursuna Kimler Katılabilir?

Banliyö Mahallesinin Yüksek Açılı çekimi

Lisans düzeyinde diploma sahibi olan bireyler bu meslek dalı için yapılan sınavlara katılma hakkına sahiptir. Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı eğitimi almak isteyen bireylerin kişilerin inşaat mühendisliği, mimarlık, ekonomi, harita mühendisliği, şehir planlama, işletme, peyzaj mimarlığı gibi lisans bölümlerinden mezun olmuş olması gerekmektedir.

Sermaye Piyasası Kurulu SPK’dan gayrimenkul değerlendirme lisansı alan bireyler gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanı olurlar. Gayrimenkul uzmanları mülk değerlerini tahmin eden, tahminlerin yapıldığı yöntemleri özetleyen ve değerlendirme standartlarını karşılayan yazılı raporlar hazırlarlar. Gayrimenkul değerlendirme uzmanlarının hazırladığı raporlar doğrultusunda kredi oranı belirlenir. Gayrimenkul değerlendirme uzmanları bir taşınmaz satın alınırken usulsüzlük yapılmasının önüne geçerler.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası ile Neler Yapılabilir?

Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı eğitimi almış ve SPL lisansına sahip olan kişiler gayrimenkul değerleme şirketleri ve bankalarda çalışma imkanına sahiptir. Devlet kurumlarında, özel kurumlarda ve bankacılık sektöründe gayrimenkul değerleme ve yatırım uzmanları için istihdam alanları mevcuttur. Bu iş sektörlerinde gayrimenkul değerlendirme uzmanlarına duyulan ihtiyaç oldukça fazladır.

Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanları Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne üye olmaktadır. Günümüz koşullarında ülkemizde 5 binin üzerinde gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanı olmasına karşın sektörde yaklaşık olarak 10 bin gayrimenkul değerlendirme uzmanına ihtiyaç vardır. Bazı uzmanlara göre bu meslek dalı ilerleyen yıllarda daha da değer kazanacaktır.

Gayrimenkul Değerlendirme Ve Yatırım Uzmanlığı Eğitim İçeriği

Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı sertifika programının içeriğinde dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları kapsamında Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği üyelerinin sermaye faaliyetlerini yürütürken uyacakları meslek kuralları ve sermaye piyasası kanunu yer almaktadır. Ayrıca gayrimenkul piyasasına ilişkin temel kavramlar, gayrimenkul piyasası ve analizi gibi gayrimenkul değerleme esaslarına ilişkin eğitimler verilmektedir.

İnşaat sözleşmelerinin ve gayrimenkullerin muhasebeleştirilmesine ilişkin temel kavramlar, inşaat sözleşmeleri maddi duran varlıklar yatırım amaçlı gayrimenkuller ve ilgili diğer hususlara ilişkin Türkiye muhasebe standartları eğitimleri inşaat ve gayrimenkul muhasebesi kapsamında verilmektedir. İmar kanunu, iskan kanunu, belediye kanunu, kat mülkiyeti kanunu gibi gayrimenkul mevzuatında yer alan tüm konular ders içeriğine dahildir.

Emlak danışmanlığı Kursu Ücretsiz Mi? Kurs Süresi Ne Kadardır?

Gayrimenkul değerlendirme ve yatırım uzmanlığı kurs ücretleri ve süresi eğitim alacağınız kuruma göre farklılık göstermektedir. 72 saat ve üzerinde eğitim veren kurumlar olduğu gibi süresiz olarak eğitim veren kurumlar da bulunmaktadır.

Diğer Eğitimlerimiz için tıklayınız.

Diğer İş Ortaklarımız

www.deutschstube.com

www.vizelazig.com

www.doratercume.com

Tercumix İletişim
Bizi Arayın