Üniversiteden E-Devlet Onaylı Güzellik ve Cilt Bakımı Eğitimi Sertifikası

$0.00

Açıklama

Üniversiteden E-Devlet Onaylı Güzellik ve Cilt Bakımı Eğitimi Sertifikası

Üniversiteden E-Devlet Onaylı Güzellik ve cilt bakımı eğitimi sayesinde siz de güzellik uzmanı olmak ister misiniz?

Günümüzde oldukça popüler olan bu meslek dalı için ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgili eğitimler sağlanmaktadır. Bu eğitimler sonucunda adaylar gerekli yetkinlikleri sağlarken kaliteli hizmeti sunmak için göreve başlar.

Kişisel bakımın günümüzde önem kazanması ve uygulamalarının yaygınlaşması farklı ihtiyaçları da beraberinde getirdi. Farklı malzemelerin üretilmesi, farklı yöntemlerin uygulanması gibi yenilikler beraberinde güzellik salonları gibi merkezlerin de kurulumuna ortam sağlamıştır.

Oluşturulan bu meslek dalı günümüzde ilgili üniversite ve mesleki okullarda güzellik ve cilt bakımı eğitimi almış kişilerden oluşuyor. Ancak bu konuda hızlandırılmış kurs ve eğitimler düzenleyen kurum ve kuruluşlar sayesinde ilgi duyduğunuz mesleğe dahil olmak imkansız değil!

İlgili kurumlar tarafından sağlanan eğitimlerin başarı ile tamamlanması sonucunda aday güzellik ve cilt bakımı eğitimi sonunda sertifika sahibi olmaya hak kazanır. Bu sertifika ile kendisine ait bir salon açabilir veya ilgili meslek koluna uygun bir kuruluşta iş hayatına başlayabilir.

Güzellik ve Cilt Bakımı Nedir?

Güzellik ve cilt bakımı günümüzde kişisel bakımın ilk basamağını oluşturur. Özellikle cilt bakımı başlarda kadınlar tarafından sık tercih edilen bir bakımdır. Ancak değişen hayat koşulları ve alışkanlıklar ile erkekler de bakım dünyasına giriş yaptılar.

Güzellik ve cilt bakımı birbirine bağlantılı iki kavramdır. İyi yapılmış bir cilt bakımı beraberinde güzel bir görünümü de getirmektedir. Düzenli periyotlarla yapılan cilt bakımı ile gözenekler açılır, sıkılaşır ve kirlerden arındırılır.

Uygulanan bakım periyodu sanıldığı üzere acısız bir süreci barındırmaz. Bakım sürecinden geçen kişilerin de aşina olduğu gibi yardımcı cihazlarla yapılan bakımlar asgari düzeyde acı yansıtır. Ancak kalıcı bir probleme yol açmaz veya lekeler bırakmaz.

Süreç yalnızca bakımın uygulandığı merkez ya da uzmana bağlı kalarak ilerlemez. Dolayısıyla kişinin de bakım sonrasında cildine özen göstermesi gerekir. Cilt tahrişlerden korunmalı, gerekli nemlendirmeler yapılmalıdır. İlk bakım sonrasında güzellik ve cilt bakımı süreleri uzman tarafından gerekli görüldüğü aralıklarda düzenlenir.

Doğru cilt bakım ürünleri ile yapılan cilt bakımı cildin dengesine ulaşmasını sağlarken, canlı bir görünüm sağlar. Ancak her kişinin cildi için aynı ürünü kullanması oldukça sakıncalıdır. Her cilt tipi farklı olması nedeniyle her cilde uygun ürün de değişkendir.

Günümüzde güzellik salonlarında yapılan cilt bakımı konusunda uzman kişilerce yapılmalıdır. Uygulanacak teknik ve malzemeler özenle seçilmelidir. Ayrıca her müşteriden sonra kullanılan mekan ve malzemeler temizlenmeli, mümkünse değiştirilmelidir.

Uygulanan güzellik işlemleri de dikkatli yapılması önemli olan ve uzmanlık gerektiren bir alandır. Gerçekleştirilen işlemler çeşitli olup yanlış ürün ve araç kullanımı nedeniyle tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir.

Güzellik ve cilt bakımı eğitimi almış, gereken yetki ve bilgiye sahip personellerin işverenler tarafından tercih edilmesi gerekir. Günümüzde MEB onaylı sertifika sahibi olan uzmanlar, güzellik salonları, kuaförler başta olmak üzere bakım alanında çalışma imkanı bulurlar.

Cilt Bakım Ürünü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pandemi sürecinin başlaması ile normal hayat düzeni de farklılıklara maruz kaldı. Bunlardan bir tanesi de güzellik ve cilt bakımı üzerine edinilen alışkanlıklar oldu. İlgili merkezlerce uygulanan bu bakımlar, pandemi nedeniyle sekteye uğradı ve seyrekleşmek durumunda kaldı. Böylece de bu alışkanlıklar da farklı formlara büründü.

Özellikle güzellik ve cilt bakımı aksatılmaması gereken bir kişisel bakım rutinidir. Bu nedenle cilt bakımı evde yapılmaya başlanmıştır. Böylece gelişen bir pazar daha açılarak kişisel bakım ürünleri çeşitlilik kazanmış ve arzı artmıştır.

Yapılan bu bakım için seçilen ürünlere ve uygulanan yöntemlere dikkat edilmesi gerekir. Bakım sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • Cilt tipinin iyi tanınması ve alerjik reaksiyon oluşturabilecek ürünlerin bilinmesi gerekir.
 • Tercih edilen ürünün içeriği incelenmeli.
 • Ürün kullanılmadan önce cildin bir kısmında denenmelidir.
 • Satın alınan ürünün orijinalliğine önem verilmelidir.
 • Ambalajı açılmış ya da yıpranmış ürünler tercih edilmemeli.
 • Bakım ürünleri kişiye özel temin edilmeli ve kullanılmalıdır.
 • Koku veya dış görünüşüne göre tercih edilmemelidir.
 • Kullanılan yardımcı araçlar doğru ürüne göre tercih edilmelidir.

Güzellik Ürünleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kişisel bakımın önemli bir kısmını gün içinde de kullanılan güzellik malzeme ve ürünleri oluşturur. Bu ürünlerin kullanımı ve uygulanması kadar uygun ürünün seçilmesi de önemlidir. Güzellik malzemesi seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

 • Cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir.
 • Seçilen ürünlerin içerikleri incelenmelidir.
 • Ambalajı zarar görmüş ya da açılmış ürünlerin alımı yapılmamalıdır.
 • Son kullanma tarihi geçmiş ürünler tercih edilmemelidir.
 • Güvenilir markaların güvenilir ürünleri seçilmelidir.
 • Tercihi yapılacak ürünlerin cilde uygun tonda olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Güzellik ve Cilt Bakımı Eğitimi Neden Önemli?